Adult Championship Fixtures Weekend Oct 1/2/3, 2021

 

Michael Murphy Sports Senior A Football Championship

Fri Oct 1, 20.30, Pearse Memorial Park, Ard an Ratha v Cill Chartha, Shaun McLaughlin

Sat, Oct 2, 12:30, Páirc Sheáin MhicCumhaill, Sean Mac Cumhaill v Realt na Mara, Connie Doherty

Sat Oct 2, 14:30, Páirc Tírconaill, Four Masters v St Michaels, Enda McFeely
Sat Oct 2, 16:30, Páirc Gearoid Ó’Gallochoir, Naomh Naille v Gleann tSúilí, Greg McGroary
Sun Oct 3, 12:00, Davy Brennan Memorial Park, Naomh Conaill v An Tearmainn, Val Murray
Sun Oct 3, 14:00, Machaire Gathlán, Gaoth Dobhair v Glean Fhinne, Enda McFeely

Sun Oct 3, 15:00, Eamonn Byrne Memorial Park, Na Cealla Beaga v Milford, Mark Dorrian
Sun Oct 3, 16:00, Páirc Ui Dhomhnaill, St Eunans v  Aodh Ruadh Ballyshannon, Jimmy White

Wed Oct 6, 20.00, Pearse Memorial Park, Ard an Ratha v Realt na Mara, Enda McFeely

 

Michael Murphy Sports Senior B Football Championship

Fri Oct 1, 19.00, Pearse Memorial Park, Ard an Ratha v Cill Chartha, Eugene McHale

Sat Oct 2, 16:00,, Páirc Tírconaill, Four Masters v St Michaels, Kenneth Byrne
Sat Oct 2, 15:00,, Páirc Gearoid Ó’Gallochoir, Naomh Naille v Gleann tSúilí, Siobhan Coyle
Sun Oct 3, 13:30,, Davy Brennan Memorial Park, Naomh Conaill v An Tearmainn, Eugen McHale
Sun Oct 3, 15:30,, Machaire Gathlán, Gaoth Dobhair v Gleann Fhinne, Leo Devenney

Sun Oct 3, 16:30,, Eamonn Byrne Memorial Park, Na Cealla Beaga v Milford, TBC
Sun Oct 3, 14:30,, Páirc Ui Dhomhnaill, St Eunans v  Aodh Ruadh Ballyshannon, Anthony McCallig

 

 

Michael Murphy Sports and Leisure Senior C Championship Final

Sat Oct 2, 15:30,, Páirc Ui Dhomhnaill, Naomh Conaill  v Sean MacCumhaill, Owen Doherty

 

 

Michael Murphy Sports Intermediate Football Championship

Group 1

Sun Oct 3, 14:00, The Scarvey, Buncrana v Cloich Cheann Fhaola, Sean McDaid

Sun Oct 3, 14:00, Naomh Columba v Naomh Mhuire Conmhaigh, Robert O’Donnell

Sun Oct 3, 14:00, Burt v Gaeil Fhánadá, Martin Coll

Group 2

Sun Oct 3, 14:00, Dunkineely, Naomh Ultan v An Clochán Liath, Declan Callaghan

Sun Oct 3, 14:00, Páirc Naomh Brid, Naomh Brid v Naomh Muire Íochtár na Rosann, Connie Doherty

Sun Oct 3, 14:00, Connolly Park, Malin v Red Hughs, Marc Brown

 

 

Michael Murphy Sports Intermediate Reserve Football Championship
Group 1

Sun Oct 3, 12:30, The Scarvey, Buncrana v Cloich Cheann Fhaola, Tony Gallagher

Sun Oct 3, 15:30, Naomh Columba v Naomh Mhuire Conmhaigh, TBC

Sun Oct 3, 15:30, Burt v Gaeil Fhánadá, TBC,

Group 2

Sun Oct 3, 15:30, Dunkineely, Naomh Ultan v An Clochán Liath, Owen Doherty

Sun Oct 3, 15:30, Páirc Naomh Brid, Naomh Brid v Naomh Muire Íochtár na Rosann, TBC

Sun Oct 3, 15:30, Connolly Park, Malin v Red Hughs, Clint Marron

 

 

Michael Murphy Sports Junior A Football Championship
Group 1

Sat Oct 2, 18:00, Páirc Roibeard Éimid, Robert Emmets v Moville, Trevor Maloney

Sat Oct 2, 16:30, Crampsey Park, Urris v St Eunans D, Shaun McLauglin

Sun Oct 3, 00:00, Páirc na nDunaibh, Downings v Na Rossa, Mark McGlinchey

Group 2

Sun Oct 3, 14:00, Maurice McMenamin Memorial Park, Naomh Pádraig Uisce Chaoin v Carndonagh, TBC

Sun Oct 3, 14:00, Páirc Naomh Colmcille, Naomh Colmcille v Letterkenny Gaels, John Ward

 

 

Michael Murphy Sports Junior B Football Championship

Sun Oct 3, 12:30, Maurice McMenamin Memorial Park, Naomh Pádraig Uisce Chaoin v Carndonagh, TBC

 

 

Michael Murphy Sports Junior Hurling Championship – Round 6

Fri Oct 1, 18:00, Páirc na Rosann, An Clochán Liath v Aodh Ruadh Ballyshannon, Aidan McAleer